Change Facilitation Process - CFP
CFP je nástroj, který slouží k uskutečňování individuálních a kolektivních změn vedoucích k adaptaci na neustálý nárůst komplexity a nároků prostředí, k vyšší angažovanosti, ke skutečné odpovědnosti, a k uvolňování tvořivého potenciálu.
CFP se skládá z tvorby vhodných podmínek potřebných pro uskutečňování změn a z konkrétního procesu provádění změn.
Tvorba vhodných podmínek potřebných pro uskutečňování změn spočívá:
-
v tréninku všímavosti neboli rozvoji kvality vědomé přítomnosti účastníků
-
v kultivaci 4 základních kompetencí
-
v osvojení si práce s paradoxem
Posilování v těchto 3 oblastech podstatně zvyšuje schopnost vnímat a porozumět aktuální situaci. Výcvik probíhá pomocí unikátní techniky Big Mind, která představuje integraci jungiánského přístupu a zenové praxe.
Facilitátor v účastnících evokuje jednotlivé klíčové aspekty té které oblasti. Tím vzniká bezprostřední osobní zkušenost a vlastní poznání procvičované struktury, její jedinečné perspektivy a přínosů, následované plynulým nasazením do praxe.
Tvorba vhodných podmínek je klienty využívána i jako samostatná rozvojová, sebezkušenostní aktivita.

4 základní kompetence

Paradox Management
Konkrétní proces provádění změn spočívá:
1. v diagnostice Automatického vnitřního stabilizátoru. Automatický vnitřní stabilizátor si lze představit jako vrozený imunitní systém, který nevědomě a samočinně udržuje rovnováhu mezi vědomou vůlí ke změně a nevědomou skrytou protichůdnou silou.
Díky existenci tohoto vnitřního systému je úspěšné provádění trvalých změn a skutečné transformace velmi obtížné. Stabilizátor totiž řídí tok energie pohánějící konkrétní jednání, a tím umožňuje pouze aktivity, které jsou v souladu s jeho nastavením.
Smyslem Stabilizátoru je předcházet výskytu emocionální úzkosti a strachu, což jsou mnohem mocnější vnitřní síly, než abstraktní myšlení a vnější nebo i vnitřní mentální motivace k novému jednání. Nastavení Stabilizátoru, které lze také popsat jako skryté klíčové domněnky, je navíc chráněno pomocí selektivního vnímání a účelových interpretací vlastních zkušeností.
Pomocí CFP, v kontextu požadovaných změn, provedeme jednoduchým způsobem diagnostiku tohoto skrytého vnitřního systému.
2. v přenastavení Automatického vnitřního stabilizátoru. Problémem však není existence tohoto systému jako takového, ale jeho nastavení. Nastavení systému vzniklo v minulosti, kdy svému nositeli v tehdejších konkrétních podmínkách dobře sloužilo. V drtivé většině případů jsou aktuální podmínky a prostředí úplně jiné, ale Stabilizátor pracuje i nadále stále stejně. Jeho optimalizací na aktuální reálnou situaci a její skutečná, nikoliv domnělá, rizika se uvolňuje energie ke změně.
6 kroků CFP
Pomocí 6 kroků CFP dochází k diagnostice a k přenastavení Automatického vnitřního stabilizátoru, a tedy k vytvoření prostoru nezbytného pro uskutečnění změny a rozvoje v konkrétní požadované oblasti, a dále k nalezení a osvojení nového jednání. Práce probíhá ve formě konzultací a skupinové a individuální facilitace za využití Big Mind podle konkrétního zadání a potřeb klienta.
CWAT
Pro účinné nalezení a pojmenování individuální nebo kolektivní rozvojové či omezující oblasti používáme jedinečnou Color-Word Association Technique od společnosti Engage Hill.
